person_outline
search

bannersokolka1

Z Mníšku na Dračí vrch

  • Milníky výletu: Mníšek, přehrada Fojtka, Fojtecké tisy, Dračí vrch, Martinská stěna a kostel U Obrázku
  • Náročnost výletu: nenáročný
  • Délka výletu: cca 10 km
  • Charakteristika výletu: nenáročný výlet kolem Fojtecké přehrady kde je možnost koupání a návštěva vyhlídky na Dračím vrchu nad Libercem



turistická mapa zde

Přinejmenším za zvážení stojí trasu jít obráceně a zakončit ji u Fojtecké přehrady, v jejíž chladných vodách se můžete v parném létě vykopat.

Výlet začínáme na vlakovém nádraží v Mníšku, kam jezdí každou hodinu vlak z Liberce a Raspenavy. Z nádraží se vydáme po žluté turistické značce, která vede po místní silnici. Po chvilce cesty si můžeme u parčíku hned u silnice všimnout pomníku Františka Josefa I. z roku 1908, který zde byl odhalen k 60. výročí vlády císaře. Stále jdeme po žluté značce, která jde mezi domky, pozor v Rákosové ulici hned za druhým barákem značka odbočuje na pěšinu mezi živými ploty. Značka vede úplně jinudy než je na Seznamáckých mapách!

Vodní nádrž Fojtka

Překračujeme koleje kde žlutou značku opustíme a zamíříme si to po silnici k Fojtecké přehradě. Kolem přehrady vede cesta (není na mapách) vybudovaná v roce 2012, kterou můžete přehradu obejít. V parných dnech je přehrada ideální místo ke koupání a na levém břehu je nudapláž. Více o přehradě Fojtka zde.

Fojtecké tisy

Po vykoupání v přehradě půjdeme po silnici asi kilometr (od hráze), dojdeme na křižovatku, kde je i rozcestí turistických tras žluté a zelené. My se vydáme po zelené, ale pozor naše značka zde není vidět takže na křižovatce se dejte do prava do kopce (rovně jde žlutá a do leva žlutá a zelená) po chvilce narazíte na zelenou značku a už víte že jdete dobře :-). Sledujte zelenou značku v terénu nebo papírové mapě, Seznamácká mapa jde naprosto špatně nějakou smyšlenou cestou. Zelená v terénu vede po loukách kousek od golfového hřiště, výhledy na Ještědský hřbet.

 

Dojdeme na rozcestí Fojtka - tisy, kde už i mapa od Seznamu ukazuje zelenou značku dobře. Nebyla by to mapa od Seznamu, aby něco nebylo opět špatně a tak nám kreslí cestu k naučné stezce jinde. Z tohoto rozcestí sledujeme značení v terénu a jdeme se podívat na krátkou naučnou stezku Fojtecké tisy pod Dračí skálou. Naučná stezka má 5 zastavení, které se věnují převážně tisům. Největší tis je ve spodní části je vysoký 12 metrů s obvodem kmene 235cm a stářím přes 200let. V chráněném uzemí a blízském okolí roste více než stovka vzrostlých stromů tisu a mnoho přirozeně rostoucích semenáčků. Tato lokalita tisu je jednou z nejcennějších v celé České republice. Údaje jsem čerpal z info tabulí, na netu se dá na mnoha stránkách najít info že nejstarším exemplářům je přes 400 let a je tam přes 500 stromků (včetně semenáčků).

Dračí vrch

Po projití naučné stezky se vrátíme na rozcestí Fojtka - tisy a vydáme se lesní cestou po zelené turistické značce do kopce. Cestou si můžeme všimnout kamenných sloupů, to jsou zbytky oplocení bývalé clam-gallasovské obory, která se táhla Jizerkami v délce 42km. K Dračímu vrchu to je asi kilometr, takže se nestačíme ani unavit a už tam jsme na rozcestí, od kterého vede krátká odbočka na samotnou vyhlídku Dračí vrchZe skalní vyhlídky si prohlédnete poměrně méně známou scenerii Liberce s Ještědským hřbetem a Jizerskými horami.

Od Dračího vrchu se vydáme po zelené značce. Asi po půl kilometru dojdeme k lesní školce a k rozcestí s modrou značkou, kde si můžeme všimnout pomníčku (kámen s křížkem), který není na žádných mapách a dokonce o něm není zmínka na stránkách věnovaných Jizerskohorským pomníčkům. Po krátkém pátrání se mě podařilo zjistit, že to nejspíš bude pomníček U Červeného srdce a na tomto místě strašíval duch vojáka zabitého v časech sedmileté války v polovině 18. století. Pomníček s křížkem zde postavili obyvatelé Kateřinek, kteří tudy chodívali k Fojtce, aby učinili přítrž řádění lesního přízraku.

Martinská stěna a Kateřinky

Od rozcestí se vydáme po modré a zelené značce směrem na Kateřinky. Zelená se od nás na dalším rozcestí oddělí a my procházíme jednou z nejkrásnějších čtvrtí Liberce, Kateřinkami. Cestou Kateřinkami si můžeme přečíst několik informačních cedulí věnující se Kateřinkám. Od rozcestí Kateřinky - U křížku to máme na Martinskou stěnu asi kilometr po široké cestě která vede převážně bukovým lesem. Z Martinské stěny býval dříve výhled na Liberec a Ještědský hřbet, ale v současné době bukový les v okolí vyhlídku přerostl a výhled z ní prakticky není. Odhaduje se že vyhlídka byla zpřístupněna v prvních letech 20. století podobně jako Jezdec nebo Dračí vrch. Pod Martinskou stěnou je lesní divadlo, které bylo slavnostně otevřeno v roce 1926 a ve kterém se opět po mnoha desetiletích občas konají různé akce.

Vrátíme se k rozcestí U křížku, ze kterého se vydáme po modré značce do hlubin Kateřinského údolí, kterým protéká divoká Černá Nisa, která je úzce spjata s rozvojem Kateřinek. Silný tok Černé Nisy byl v podstatě průmyslovou zónou, kde velké množství (minimálně 40) převážně textilních továren využívalo sílu říčky k pohonům strojů.


kostel U Obrázku

Jdeme kolem restaurace U Dobráka, kde si můžeme za rozumnou cenu dát něco k jídlu. Od restaurace nás čeká krátké závěrečné stoupání ke kostelu U Obrázku. Vyjdeme na poměrně frekventované silnici, stále se držíme modré značky. Projdeme kolem autobusové zastávky a konečně kousek za ní cesta uhýbá pryč ze silnice do kaštanové aleje, kde začíná křížová cesta. Křížová cesta vede kolem kostela až k léčivé studánce u které se prý uzdravil v 19. století slepý chlapec z Raspenavy. Od studánky se vrátíme ke kostelu, který je nejen díky své poloze na vršku nad Ruprechticemi jednou z nejhezčích Libereckých dominant, kde náš výlet zakončíme.