Výlet na Paličník
- Milníky výletu: Bílý Potok - Bartlova bouda - Hájený potok - Kratzerův obrázek - Paličník - Předěl - Obrázek Veroniky Lahrové - kříž Milénia
- Náročnost výletu: vcelku nenáročný výlet, na který se dá chodit po celý rok (v zimě na sněžnicích)
- Délka výletu: cca 14 km
- Charakteristika výletu: Jizerskohorské bučiny, pěkná vyhlídka a fotogenický Hájený potok
Od nádraží v Bílém Potoce se vydáme kousek po červené k rozcestí turistických cest od kterého pokračujeme po žluté. Tato, celkem asi 3 km část cesty je nejméně zajímavá, celou dobu se jde obcí po silnici. Po třech kilometrech dojdeme k Bártlově boudě kde se můžete občerstvit. Od Bártlovi boudy jdeme stále po žluté, ale kousek od boudy konečně opouštíme nepříjemnou asfaltku, vstupujeme do lesa a pokračujeme po zpevněné cestě.
Stoupáme stále po žlutě značené cestě kolem Hájeného potoka, na kterém najdete, pokud se budete pozorně dívat, několik opravdu pěkných míst, ale některá z nich nejsou z cesty moc dobře vidět. Obecně platí, že pokud je někde něco zajímavého, tak tam vede pěšinka :-)
pomníček Kratzerův obrázek
Až budeme u prvního můstku přes Hájený potok, tak doporučuji se otočit a podívat na skálu a hle on je tam krásně malovaný pomníček Kratzerův obrázek. Tento pomníček je věnován svazeči Josefu Kratzerovi z Bílého Potoka, který v těchto místech 3.1.1890 ztratil vládu nad saněmi naloženými dřevem a ty ho rozdrtili o skálu.
Vodopád na Hájeném potoce
Kolem můstku je také nejvýznamnější vodopád na Hájeném potoce - Velká kaskáda s výškou 25m. Na focení zrovna není, je obtížně přístupná, velmi členitá a s proměnlivým sklonem. Zajímavá je hlavně za vyššího průtoku (jarní tání, přívalové deště)
Od můstku dále pokračujeme nahoru, společnost nám dělá stále Hájený potok který ještě po můstcích překonáme třikrát. Za posledním můstkem opustíme Hájený potok. Kousek za posledním můstkem je lavička a studánka kde si můžete před závěrečným výstupem trošku odpočinout. Po případném odpočinku začíná závěrečný výstup na Paličník, kdy po žluté značce začnete stoupat po kamenité a také zatraceně mokré cestičce do svahu. Pokud to půjdete za deště, tak je to až ke křižovatce se zpevněnou cestou regulérní výstup potokem :-)
Skalní vyhlídka Paličník
Po nějaké době dojdeme po žluté na Paličník. Je to jedna z nejkrásnějších vyhlídek v Jizerkách s perfektním výhledem do údolí Smědé, na Frýdlantsko, Horní Lužici, severní svahy Jizerských hor (Frýdlantské cimbuří) i hřeben západních Krkonoš.
Virtuální pohled z Paličníku: http://www.virtualtravel.cz/palicnik.html
Z Paličníku pokračujeme po žluté značce po zpevněné cestě k rozcestí pod Klínovým vrchem, kde žlutá značka končí a začíná modrá. Odtud se vydáte k Předělu, kam dojdete po dvou kilometrech. Na Předělu je zastřešené odpočívadlo, kde můžete načerpat síly před posledním asi 7 kilometrovým úsekem cesty. Od Předělu klesáme po zelené značce pěšinou Šindelovým dolem.
pomníček Obrázek Veroniky Lahrové
Zhruba po dvou kilometrech můžete na jednom stromě spatřit další z mnoha pomníčků v Jizerkách - Obrázek Veroniky Lahrové. Pomníček je zde na památku třináctileté Veroniky Lahrové kterou zde v roce 1829 zabil padající Buk.
Zanedlouho po zelené dojdeme do údolí Smědé a krátce na to k silnici která vede ze Smědavy do Bílého Potoka, my samozřejmě po silnici nepůjdeme, ale u sedmitrámového mostu přejdeme ze zelené turistické značky na červenou, která vede po zpevněné cestě (Jedlová cesta) bukovým lesem až k prvním domům v Bílém Potoce. Chvilku poté, co vyjdeme z lesa ještě než se objeví první domy v Bílém potoce, si určitě všimnete na louce obrovského kříže Milénia. Od něj se po červené značce za chvilku dostanete na silnici v Bílém Potoce, stále se držíme červené značky a zanedlouho jsme na vlakovém nádraží v Bílém Potoce, kde výlet začínal.
Výlet se dá chodit celoročně v každém ročním období to je úplně jiné. I v zimě chodí na Paličník dost lidí, takže cesta po žluté značce bývá prošlapaná.