person_outline
search

bannersokolka1

Výlet okolo Oybina - Žitavské hory - Sasko

  • Milníky výletu: Bertsdorf - Oybin - Scharfenstein - Böhmeische Aussicht - Töpfer - Robertfelsen - Ameisenberg - Pferdeberg
  • Náročnost výletu: kromě ostřejšího sestupu z Töpferu, nenáročný výlet.
  • Délka výletu: cca 10km
  • Charakteristika výletu: okruh po skalních vyhlídkách v okolí malebného městečka a hradu Oybin, vhodný jako výlet parním vlakem



turistická mapa zde

Nejlepší je cestovat vlakem - parní lokomotiva Žitava - Oybin

Tento výlet je nejlepší začít na Libereckém vlakovém nádraží koupí jízdenky Libnet+ (pro jednoho stojí 160Kč a pro 2 až 5 lidí stojí 320Kč) a od teď jezdíte celý den jen na tuto jízdenku.

Z Libereckého vlakáče se vlakem dopravíme do Žitavy a pokud možno vybereme takový spoj na který navazuje ze Žitavy parní vlak do Oybína (kdo by jezdil autobusem, když je možné jet parním vlakem). Ideální je například spoj v 8:02 z Liberce do Žitavy německého dopravce Trilex (Vogtlandbahn-GmbH). Po přijezdu do Žitavy vyjdeme před nádraží a vydáme se do leva, tam mají zastávku parní vlaky místní úzkokolejky, která zde jezdí již téměř 120 let. Samozřejmostí je, že pokud máte jízdenku Libnet+ je jízda vlakem zdarma, pokud jízdenku z nějakého důvodu nemáte ,tak za cestu vlakem dáte 9Eur.

Jako další věc doporučuji zabrat místo na vyhlídkové plošině, která je uprostřed vlaku, ale hlavně o víkendech to bývá docela boj :-). Vyhlídkový vagon má spoustu výhod, když prší tak se umyjete a zároveň si vyperete věci (pro změkčilé: můžete samozřejmě na zastávce přejít do krytého vagonu), pokud trošku fouká tak si užijete kouře, ale dál už jsou jen pozitiva například luxusní výhled, ve kterém vám překáží jen spolucestující. I kdyby zbytek výletu stál za houby tak už jen samotná cesta vlakem stojí za to.

Pomalu si jedete parním vláčkem a sledujete okolí, projedete kolem Olbersdorfer See, které vzniklo zatopením bývalého hnědouhelného dolu, proti kterému je Hrádecká Kristýna jen taková větší kaluž.

Pomalu dojedeme za neustálého kochání a popíjení alkoholických nápojů, které alespoň o víkendech roznáší obsluha ve vlaku do Bertsdorfu. V Bertsdorfu je další parní vlak, který jede do Jonsdorfu a aby to nebylo málo, tak oba dva vyjedou současně. To je něco co se prostě musí vidět! Po chvilce se dokodrcáme na vlakáč do Oybína, vylezeme z vlaku a případně se můžeme občerstvit a doplnit síly ztracené neustálým kocháním se na vlakovém nádraží než budeme pokračovat dál.

Vzhůru na sklaní vyhlídky

Od nádraží se vydáme po zelené (a také žluté která se od nás oddělí u Rosensteine) značce směrem ke Kelchstein. Je to trošku zacházka (cca 200m), ale Kelchstein opravdu stojí za to vidět. Je to skupina skal zbarvená do červena od oxidů železa. Od Kalicha je několik možností jak pokračovat, buď se vrátíte kus cesty zpět a půjdete po žluté nebo půjdete o kus dál a jednou z cest, které vedou doleva, a po chvilce narazíte na žlutou značku. V Německu není možné zabloudit (v případě že víte kam jdete ) i u neznačených cest mají napsáno, kam vedou všiml jsem si toho, jak zde v Žitavských horách tak i v Saském Švýcarsku.

Předpokládám že jste se nějak nakonec dostali na žlutou značku a jdete po lesní cestě do kopce. Po chvilce dojdeme na rozcestí s tečkovanou žlutou a místní naučnou stezkou. Místní naučná stezka má info tabule napsané ve všech důležitých světových jazycích (česky, německy, anglicky a polsky), takže se po ní vydáme směrem k vyhlídce Scharfenstein (569m). Jde se po mírně zvlněné lesní cestě a k vyhlídce to je zhruba 1,5km, prostě pohoda. Dojdeme k vyhlídce, vyškrábeme se na horu po mnoha schůdcích a můžeme se rozhlédnout po krajině. Z vyhlídky je pěkný pohled na Oybin včetně mohutné skály s Oybinskym hradem, Hrádecko, Ještědský hřbet, Hvozd který je odsud, coby kamenem dohodil, ale i Luž, nejvyšší vrchol Lužických hor. V těchto místech mě na místní naučné stezce zaujalo jedno a to že hned před vyhlídkou dle informační cedule, která se věnuje geologii, je žíla s neznámým materiálem.

Další cílem bude vyhlídka Böhmische Aussicht, ze které je krásně vidět do Čech. Od vyhlídky Scharfenstein se vydáme po naučné stezce na sever. Za nedlouho dojdeme na rozcestí s tečkovanou žlutou a tečkovanou zelenou (v mapách jsou značené přerušovanou čarou) tak se po nich vydáme. Během pár metrů dojdeme k dalšímu rozcestí, tentokrát se žlutou značkou. Na rozcestí se dáme po cestě doprava a během chvilky dojdeme na vyhlídku Böhmische Aussicht. Rozhlédneme se a jdeme zpět. Až dojdeme na rozcestí, kde jsme před chvilkou byli, tak po pravé ruce by měla být vidět neznačená pěšinka kterou dojdeme k útesu ze kterého je vidět daleko do krajiny Žitavska a na sousední skálu Töpfer. Vrátíme se na cestu a jdeme k Töpferu

skalní útvary na Töpferu

Na Töpferu je několik skalních útvarů, které tam mají i české popisky. Je tam chata, kde je možné se občerstvit a hlavně je tam skální brána, na kterou se dá po schůdcích vylézt a na které bývá poněkud narváno. Ale nemusíte zoufat, výhledových míst je tam dostatek, hlavně na útesu s křížem je místa více než dost. Z místa je pěkný výhled hned do tří zemí na Žitavsko v Německu, Hrádecko v Čechách a i do oblasti kolem městečka Bogatynia s elektrárnou Turow a povrchovými uhelnými doly v Polsku. Elektrárna Turow byla v době svého zprovoznění (1971) největší hnědouhelnou elektrárnou v Evropě. Po načerpání sil začne to nejhorší na celém výletě prudce klesneme o 200 metrů a pak je v zápětí zase vystoupáme Tak jdeme na to.

Od Töpferu jdeme po žluté dolu (měla by být hned u té skalní brány), je ještě možnost sestoupit dolů na tečkované žluté, na ní by měla být ještě jedna vyhlídka na Oybin. Pokračujeme po pěšině stále dolů a za chvilku příjdeme na silničku po které dojdeme k vlakové zastávce HP Teufelsmühle, od zastávky půjdeme asi 200 metrů po silnici po žluté značce. Po 200 metrech značka zabočí na lesní cestu a hned tu máme rozcestí se žlutou tečkovanou, tak se po ní vydáme (směr na Ameisenberg nebo Götzenstein) Výškové metry rychle naskakují a za chvilku jsme u vyhlídky Robertfelsen.

Oybin z protější strany

Z vyhlídky Robertfelsen je vidět na protější oblast Töpferu a i do údolí, pokračujeme dál a dojdeme k vyhlídce Götzenstein, ze které je pěkný pohled na Oybin. Po chvilce odpočinku pokračujeme dál a za pár minut jdeme kolem skalnatého vrcholu Ameisenberg (581m) který je nejvyšší v této části výletu. Teď naše cesta začíná ostře klesat až k rozcestí se zelenou, která vás případně zavede na nádraží v Oybině, ale my pokračujeme po naší tečkované žluté mírně dokopečka za poslední vyhlídkou před vrcholem Pferdeberg. Místo poznáte jednoduše, je kousek za rozcestím se žlutou, je tam lavička a výhled na hrad Oybin. Od vyhlídky se vrátíme zpět na rozcestí se žlutou a tou se vydáme ostrým klesáním do Oybina. Během chvilky jsme dole a po cestě obejdeme z poloviny hrad, který je nad námi a pak už jen nádraží a hurá domů.

Pokud je spousta času, můžete skočit prohlédnout si hrad a klášter, pokud máte stále dost času, tak se z Oybina dá přejet parním vlakem do Jonsdorfu a navštívit třeba motýlí dům. Pokud vás nic z toho neunavilo a máte Libnet+ jízdenku tak po příjezdu do Liberce na ní můžete třeba vyjet lanovkou na Ještěd a podívat se na západ Slunce.