Nejvyšší horou na české straně je Smrk (1124), v polských Jizerských horách Wysoka Kopa (1126). Reliéf rozděluje Jizerské hory na dvě části severní, tzv. Jizerskohorské bučiny a ten zbytek. Jizerskohorské bučiny jsou charakateristické prudkými bukovými stráněmi, z nichž vyčnívají nádherné skalní vyhlídky. Příkrý a kamenitý terén je proplétán řadou potoků a vodopadů. Zbylá část Jizerských hor je naopak rájem cyklistů a běžkařů. Terén jen mírně zvlněný, trasy jsou zpevněné a úpravené a díky Jizerskohorským vesničkám je ze dobré zázemí pro občersvení a ubytování.
Lužické hory jsou neprávem turisticky trošku opomíjené, ale možná právě toto je na nich také velmi atraktivní, nenarážíte celý výlet na desítky lidí, najdete tu dostupné ubytování, místa k parkování apod. Nejvyšší kopce Lužických hor nejsou nikterak vysoké, nejvyšší Luž (793), přesto vejšlapy na nějsou poměrně strmé. Zajímavou skalní oblasti Lužických hor jsou Žitavské hory.
Český ráj patří vůbec k nejnavštěvovanějším turistiickým cílům. Návštěvníky lákají zejména vápencové skály a skalní města, řada hradů, zámků a zřícenin, řeky, rybníky a architektura. Mezi nejznámnější dominanty Českého ráje patří Trosky, zámky Valdštejn, Hrubá Skála a hrad Kost, skalní útvary (města) Prachovské skály, Drábská světničky, skalní město oblast Kapelník a oblast Dračí skály a oddělená oblast Českého ráje Maloskalsko. Český ráj nabízí rozmanitost výletů pro všechny věkové skupiny.
Krkonoše jsou lákají v létě především na horskou turistiku, v zimě pak na nejvyhlášenější lyžařská centra v ČR. Krkonoše zasahují do Libereckého kraje (západní Krkonoše) a do Královehradeckého kraje (východní Krkonoše). Z klimatického hlediska jsou Krkonoše právem řazeny jako pohoří s nejdrsnějším klima, kde se průměrná roční teplota pohybuje 0-2°C. Na vrcholových plochých partií nad 1400 m.n.m. se drží 2m vrstva sněhu i půl roku. Přesto Krkonoše lákají tisíce turistů k výletům a k zimním sportům.
Oblast Českolipska, kam bychom pocitově řadili podoblasti Ralska a Doks, sice není oficiálně definována jako CHKO, přesto v tomto regionu najdeme jedny z nejtraktivnější oblastí pro turistiku a cyklovýlety. Zejména se jedná o tyto oblasti - okolí hradu Sloupu (Sloupsko), oblast Máchova jezera (Bezděz, Břehyně, Jestřebí) a v poslední době cyklisticky velice populární oblast vojenského prostoru Ralsko.
Českolipsko má několik atraktivní rekreačních oblastí u vodních ploch, řadu nádherných zákoutí v pískovcových oblastech či může nabídnout více než deset hradů, zámků či zřícenin.
Železné hory, jak je jenom charakterizovat? :-) Jejich nadmořská výška je zanedbatelná, jejich rozloha trpasličí, ale přesto lákají na rozmanitou scenérii, přírodu a rekreační oblasti. Nejvyšší horou Železných hor je Vestec 668 (m.n.m.). Nejznámější rekreační oblastí v.n. Seč a nejnavštěvovanější památkou zřejmě zřícenina Lichnice. Železné hory zkrátka mají co nabídnout všem návštěvníkům.
Česko-Saské Švýcarsko lze právem řadit mezi nejatraktivnější turistické oblasti. Reliéf Česko-Saského Švýcarska je tvořen skalnatými vyhlídkami, útvary a hlubokými kaňony, které jsou protkány říčkami Křinice, Kamenice a Suchou Kamenicí. Výlety v Česko-Saském Švýcarsku jsou navíc velmi atraktivní díky jízdám na lodičkách s výkladem.