Lužické hory jsou pro nás české turisty nejvíce známy od Hvozdu, přes Luž až po Jedlovou. Nicméně zajímavou lokalitou je okolí Hrádecka, které navazuje na Žitavské hory. Sem nejčastěji zavítají místní turistké, jejich trasa vede na sklaní vyhlídku Popovku (pěkná 360° vyhlídka na Dokeskou pahorkatinu, Ještědsko - Kozákovský hřbet, Žitavsko a Lužické hory). Pokud však toužíte být na skalních vyhlídkách sami a prohlédnout si skalnaté útvary tolik známých Žitavský hor, vydejte se na Sedlecký Špičák (Kohoutí vrch). Leží prakticky pár stovek metrů od státní hranice a opravdu svou romatickou skalnatou vyhlídkou může konkurovat nejznámnějším skalním vyhlídkám. Pro zobrazení na mapě, klikněte zde.
Jablonecko a Tanvaldsko prakticky nemá společně významnější turistické místo než jakým je rozhledna Černá Studnice, která vyčnívá nad všechny okolní vršky. Přesto na tomto hřebeni můžeme najít dvě místa, která jsou mírně oproti Černé studnici opomíjena, přesto si zaslouží návštěvu.
Černostudniční hřbet je směrem k Tanvaldu zakončen skalkami a strmým klesáním. Posledním bodem před cestou dolů je právě kamenitá vyhlídka Muchov, odkud si lze prohlédnout Jizerské hory, Krkonoše a Ještědsko-Kozákovský hřbet. Řada turistů z Černé studnice dorazí právě sem. Pro zobrazení na mapě, klikněte zde.
Doporučujeme však dál pokračovat až nad Tanvald, kde narazíte na Terezínku. Jedná se o vyhlídku, který nechal pro svou ženu vybudovat tanvaldský továrník. Z Terezínky si prohlédnete celé Tanvaldsko. Pro zobrazení na mapě, klikněte zde.
U Tanvaldska ještě chvíli zůstaneme. Na protějším svahu od Terezínky se nachází velmi pěkná turistická trasa, především v její druhé polovině ze směru od Tanvaldu. Narazíte zde opět na krásnou skalní vyhlídku Šulíkova skála, která je známá spíše mezi místními a odkud pokračuje kouzelná cesta kolem poutního místa sv. Gothard až nahoru k majáku Járy Cimrmana. Pro zobrazení na mapě, klikněte zde.
Rašovský hřbet, Dračí vrch, Hradčany, Čap, Dolské údolí,
- úpický řízek, Havlovice sport. areál, zřícenina Vízmburk, cyklostezka do Ratibořického údolí
Snažíme se naše výlety podrobně dokumentovat. Každý tip na výlet poměrně detailně dokumentuje zvolenou délku a náročnost trasy, poukazuje na zajímavá místa a je doplněn mapkou a fotkami. Některé tipy na výlety mají až cestopisný charakter. Ono taky mnohem lépe se píše o výletě, který jste právě prošli než o výletě, který se popisuje s odstupem času.
Označení výletu (tagy): obrázkové označení výletů slouží i jako navigace na proklik k souvisejícím výletům či článkům, popis označení výletů viz. níže.
Milníky výletu: důležité body a zajímavá místa, přes které výlet vede
Náročnost výletu: subjektivně popsaná délka, terén a výškový profil výletu
Délka výletu: přibližná vzdálenost výletu
Charakteristika výletu: stručný popis výletu
Google mapa s označením výletu - zde si návštěvník webu může prohlédnout, do jaké lokality je výlet zařezen a zároveň zde při oddálení vidí další výlety, které jsme už zpracovali.
Odkaz na turistické mapy - pod interaktivní google mapou je odkaz na turistické mapy.cz, kde najdete vyznačenou trasu výletu
Popis tipu na výlet - náš "cestopis" výletu
Fotogalerie výletu - zařazena většinou ve spodní části výletu
Výlet vhodný pro rodinu s dětmi. Většinou nenáročná trasa cca do 15-ti km. Případně se může jednat i o vysokohorskou turistiku, ale lze využít i lanovky, čímž lze podniknout výlet s dětmi. | |
Výlet popsaný jako cyklovýlet. Případně může být v kombinaci s pěším výletem, kde je zajímavá lokalita i pro cyklisty. | |
Výlet, jehož významnou součástí je i naučná stezka | |
Náročný výlet a to buď svou délkou nebo terénem | |
Informační článek | |
Turisticky zajímavé místo, které je třeba z nějaké důvodu "vypíchnout". |
Předem se omlouvám všem výletníkům za to, že tipy na výlety budou regionálně nevyvážené, ale není zatím v mých silách obsáhnout celou ČR. Pokud by se však mezi vámi našel dobrovolník, co by zde chtěl zveřejňovat své výlety, budu jen rád :-)